Bu yıl 29’uncusu düzenlenen The Bodrum Cup Uluslar arası Deniz Festivali ve Regatta, 16-21 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Yaklaşan festival öncesi bir basın toplantısı yapıldı. Toplantıda, yarışların bu yıl Yunanistan ayağının yapılmayacağı açıklandı. 

Türkiye’nin önde gelen uluslararası deniz festivali ve yelken yarışı The Bodrum Cup, 16-21 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Bu yıl 29’uncusu düzenlenecek olan organizasyonda yarışmacılar, altı gün boyunca gulet, tırhandil, cruiser ve katamaran kategorilerinde yarışacak. Yelken yarışlarının yanı sıra karada ve denizde pek çok eğlenceli etkinliğin de yapılacağı The Bodrum Cup, sürpriz konserlerle sona erecek. 

Yaklaşan festival öncesi Gümbet Mahallesi’ndeki Frame Suites’de bir basın toplantısı gerçekleşitirildi. Toplantıya Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Organizasyon komitesi başkanı Süleyman Uysal, The Bodrum Cup Kurucusu ve Onursal Başkanı Erman Aras katıldı. 

Toplantının başında bir konuşma yapan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, The Bodrum Cup’ın mavi yolculuğa yaptığı katkılara değinerek, “Bu güzel yarışlarımız artık dünyada konuşulur bir hale geldi. Buradaki amacımız bu yarışlarımızın çıtasını her sene biraz daha yükselterek daha farklı yerlere taşımaktır” diye konuştu. 

The Bodrum Cup Kurucusu ve Onursal Başkanı Erman Aras ise toplantıda yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi: 

“29 yıl önce Bodrum’da sadece deniz, kum, güneşe dayalı bir turizm vardı. Bunu nasıl değiştirebiliriz diye yola çıktık. Bugün görüyoruz ki yelken başta Bodrum olmak üzere bütün yöremizin ekonomik olarak ciddi bir lokomotifi. Bu sayede esnafımız da yarışlarla biraz daha uzayan turizm sezonuna göre programını yapıyor. Görevi devrettiğimiz genç ekibimize de kattıkları sinerjiden dolayı ve Bodrum Cup’ın çıtasını biraz daha yükseltmek için canla başla çalıştıklarından dolayı teşekkür ediyorum.” 

Organizasyon komitesi başkanı Süleyman Uysal ise bu sene rotada değişiklik yaptıklarını ve yarışlarda Yunanistan ayağının olmayacağını belirterek şöyle konuştu: 

“The Bodrum Cup’ın Bodrum ve Yunanistan arasında yapılmasının iki ülkeye de çok büyük katkısı olduğunu uzun süredir deneyimlemekteydik. Fakat bu yıl bildiğiniz gibi denizcilerimiz ülkemizin içinde bulunduğu durumdan ötürü Yunanistan’da bazı problemler yaşadılar. Bu problemleri göz ardı etmemiz pek mümkün değildi. Dolayısıyla tanıtıma daha çok ihtiyacımız olduğu bu günlerde, denizcilerimizin yanında olmak adına bu yıl rotamızı Bodrum’a çevirdik. Bodrum ve etrafında olmayı, Gökova’da Kissebükü’nü ziyaret etmeyi tercih ettik. Bodrum Cup 29 yıl sonra ilk kez Bodrum Limanı’ndan ayrıldıktan sonra Bodrum Limanı’na geri dönecek.” 

Uysal, Yunanistan rotasını çıkarma gerekçelerini ise şu şekilde açıkladı: 

“Biz denizcilerimizin bu yaz boyunca Yunan adaları veya yurtdışında yaşadıkları problemlerin farkındayız. Bu aşamada Bodrum Cup olarak buna sessiz kalamazdık. Türk denizciliğinin yanında olmamız gerekiyor. Umuyoruz bu krizler olmaz ve en kısa sürede sonuca ulaşır. Biz rotayı ticari yatların yurtdışına çıkış yasağının açıklanmasından önce ilan etmiştik. Böyle bir şeyin yaşanması bizim gibi uzun yıllardır iki ülke arasında dostluğu ve ticareti geliştirmiş organizasyonu etkileyebilirdi. Umarım en kısa sürece çözülecektir.” 

Bu yılki yarışlarda Bodrum–Kissebükü, Kissebükü–Bodrum, Bodrum-Palmarina, Palmarina–Gümüşlük ve Gümüşlük–Palmarina etapları yapılacak. Yarışlar kapsamında Kissebükü’ndeki yapılaşmaya dikkat çekecek bir etkinlik, resim sergileri, söyleşiler, Mavi Yolculuk Mutfağı Yemek Yarışması gibi çeşitli programlar düzenlenecek. Yarışların ödül töreni ve büyük konseri de Palmarina’da gerçekleştirilecek. 

BU YILKİ YARIŞLARDA YUNANİSTAN ROTASI YOK